reklama

Moje francúzske prázdniny

Strávila som dva týždne na Francúzskej riviére a som zaľúbená. Zaľúbená do Azúrového pobrežia. Zaľúbená do Nice. Zaľúbená do francúzskej „ambiance“. Moje francúzske prázdniny boli tie pravé francúzske.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Súčasťou môjho pobytu bola každodenná doobedňajšia výuka francúzskeho jazyka. A poviem vám, dovolenka, na ktorej sa viete dorozumieť miestnym jazykom, vám zaručí oveľa „skutočnejší“ zážitok z miesta.

Francúzsky jazyk má isté špecifiká. Pre mňa je jeho najväčším úskalím výslovnosť. Už len napríklad tri rôzne výslovnosti písmenka „e“ alebo také viazanie koncových spoluhlások s nadchádzajúcimi samohláskami spôsobí, že to čo vidíte napísané v učebnici vám nijak nekorešponduje s tým, čo počujete. (Aux-Etats-Unis – „ozetazuni“). Francúzština má dosť svojskú intonáciu. Francúzi veľmi radi na konci každej otázky použijú také malé „eh?", správne označenie "hein?". Akoby vás tým malým citoslovcím "hein?" chceli tak trochu podpichnúť. Jedno popoludnie začalo trochu popŕchať na pláži a tak som sa rozhodla zájsť do plážového baru a dať si z dovolenkového rozmaru jedno mojito. Bar sa dosť vyprázdnil, mnohí ľudia usúdili, že už pršať neprestane a odišli domov. Ja som mala pocit, že to je len lokálne mračno a že za pol hodinku bude zase pekne slnečno. Sadla som si pod veľký slnečník, ktorý ma chránil pred drobnými dažďovými kvapkami. Vtom príde ku mne čašníčka a vraví: „Il pleut si vous avez marqué“ („Prší, ak ste si nevšimli“). „Hein?" A ja na to: „Oui, mais pas ici“ („Áno, ale nie tu“). Takže som si vlastne obhájila svoje miesto u nich v bare... Ufff, ale mala som na mále...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nice je so svojou okolitou aglomeráciou piate najväčšie mesto Francúzska. Letisko Nice je po parížskych letiskách tretím najfrekventovanejším letiskom vo Francúzsku. A nečudo. Kto by odolal krásam zálivu Baie des Anges? Tmavomodrá prechádzajúca cez tyrkysovo modrú až do najjemnejšieho odtienika bledunkomodrej farby, ktorá sa pri brehu spení do biela. A to všetko priamo v centre Nice. Kombinácia rušného mesta a prekrásnej pláže je zriedkavá. O to viac vzácna.

Nice je normálne fungujúce mesto s bežným každodenným životom miestnych obyvateľov. Turisti sa viac-menej koncentrujú vo Vieux Nice-historickej časti mesta. Vieux Nice sa rozlieha pod kopcom Colline du Château, na ktorom môžete navštíviť Parc de la Colline du Château s pôdorysmi niekdajšej citadely Nice. Nedobytná pevnosť Nice bola od základov zrúcaná vojskami francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. v roku 1706. Park poskytuje nádherný výhľad na mesto, na jeho prímorskú rozprávkovú promenádu a z druhej strany na prístav plný bieloskvúcich jácht. Osviežujúcou odmenou vášho výstupu na Colline du Château budú rozprašujúce sa kvapôčky ohlušujúcich vodopádov postavených v 18. storočí – Cascade du Château.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným zo symbolov Nice je hotel Le Negresco. Založený Rumunom Henri Negrescom hotel Le Negresco je na zozname národných historických pamiatok Francúzska a patrí do elitnej skupiny LHW (the Leading Hotels of the World). Charakteristickou črtou je jeho ružová kupola, vďaka ktorej hotel na Promenade des Anglais ihneď rozoznáte. A hneď ako ho rozoznáte, zistíte, že vás hotel niečím láka. Nepatrí do žiadnej medzinárodnej siete hotelov. Je jediný svojho druhu na celom svete. Máte pocit, že je bežným smrteľníkom absolútne nedostupný a predsa by ste chceli nazrieť dovnútra. Hotel bol postavený pre tú najbohatšiu klientelu a po rôznych turbulentných obdobiach spôsobených dvoma svetovými vojnami, kedy budova hotela slúžila dokonca aj ako nemocnica, bol hotel v roku 1957 predaný rodine Augier. Madame Jeanne Augier hotel vynovila luxusným nábytkom a dekoráciami zahrňujúcimi výnimočnú umeleckú zbierku a izby s norkovými posteľnými poťahmi. A vskutku lobby hotela je ako umelecká galéria. Môžete tu pokojne stráviť aj hodinu vášho času obdivovaním obrazov, sôch a umeleckého nábytku tých najrozličnejších štýlov a epoch. Rokokový nábytok v jednom rohu v ostrom kontraste k ultra-modernému nábytku v druhom rohu. Pestrofarebné bacuľaté sochy kolumbijského umelca Fernanda Botera na pozadí portrétu Kráľa Slnko – originálnej maľby Hyacintha Rigauda. 14. júl je vo Francúzsku štátny sviatok. Oslavuje sa pád Bastilly. Budem si tento dátum pamätať ako deň, kedy som sedela na Promenade des Anglais na terase hotela Le Negresco a na čiernej nočnej oblohe lemovanej vysokými osvietenými palmami slastne pozorovala majestátny ohňostroj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak navštívite Nice a zotrváte niekoľko dní, rozhodne by vám nemal ujsť výlet do iba 15 kilometrov vzdialeného Monaka. Nice je bezpochyby luxusná destinácia, kde má človek tak trošku pocit, že sa pohybuje medzi uzavretými spoločnosťami v lete tu sídliacich milionárov. Deti prevažne ruskej a britskej smotánky sa v šatách od Versaceho a kabelkách Gucci vo svojich uzavretých kruhoch radi ukazujú v nóbl cocktail baroch. Máte pocit, že sa vám už teraz točí hlava? Ešte o niekoľko stupňov vyššie od Nice je Monacké kniežatstvo. Pamätám si, ako mi kolegovia vo francúzskej škole hovorili, že Monako je iný svet. Nevedela som si predstaviť, ako 20 kilometrov od Nice na tom istom pobreží môže niekde byť iný svet? A predsa bol! Kľukatými serpentínami popri pamätníku americkej herečky a bývalej monackej kňažnej Grace Kelly sme sa dobrodružne na malých skútroch prepravili do Monaka. A ja som zrazu nechcela veriť, že som v Európe. Niežeby v Európe neboli mestá pri mori. Ale Monte Carlo je mesto mrakodrapov vyčnievajúcich zo skál pri oranžovo-pieskovom pobreží. Cesta vedúca centrom Monte Carla je zároveň okruhom Formuly 1 – Circuit de Monaco, v zákrutách vidieť špeciálne pruhované značenie. Nádherné Kasíno Monte Carlo je obľúbeným miestom natáčania veľkých scén špionážnych filmov (James Bond, Dannyho parťáci...). Nad Monakom leží Palác monackého princa. Po kratšom výstupe sa ocitnete na jeho nádvorí s krásnym výhľadom na celého kniežatstvo. Hore na skale sa v okolí paláca nachádza malé kamenné mestečko, ktoré však akosi zíva osamelosťou. Prechádzate sa jeho uličkami a i keď si predstavujete pompéznosť kráľovského života, vznešenosť kráľovských komnát a šušťanie kráľovských šiat, neviete sa ubrániť skľučujúcemu pocitu, ktorý vás premkýna. Nepočuť detský smiech, džavot nakupujúcich ľudí, chýba tu obyčajná radosť. Uvedomujete si, že knieža ani kňažná sa v tých istých uličkách, kde sa prechádzate vy, nemôžu poprechádzať tak ako vy. Nemôžu si sadnúť na šálku kávy tak ako vy. Vlastne sa musia zrieknuť celého svojho verejného života v prospech štátnej služby. Ich súkromný spoločenský život sa môže odohrávať iba za zatvorenými dverami tých vznešených kráľovských komnát, o ktorých my snívame.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keď tie pravé francúzske prázdniny, tak potom tie pravé voňavé. V mestečku Grasse, ktoré je od Nice vzdialené len niečo vyše 20 kilometrov, nájdete pôvodné francúzske parfumérie so stáročnou tradíciou. My sme zavítali do parfumérie Galimard, kde sme vstúpili do malého laboratória na výrobu vlastných parfémov. Neveríte? Naozaj som si sadla za svoj vlastný pracovný stôl so stovkou maličkých hnedých fľaštičiek. A experiment sa môže začať. Na začiatok dostanete papier, do ktorého budete vpisovať postupne váš výber vôní. Začína sa so spodnými vôňami tzv. „fond notes“. Tieto sú v aróme parfému rozpoznateľné až na záver. Dávajú mu hĺbku a svoju silnú vôňu šíria aj po 24 hodinách po použití. Ja preferujem skôr korenisté vône a preto som si vybrala orientálnu ambru, lišajník, drevinový komplex a na zjemnenie orgován. Je dosť možné, že vás už po prvom kole rozbolí trošku hlava, lebo naše nosy nie sú trénované na také rýchle „oňuchávanie“ toľkých rôznych výrazných vôní. Vami vybrané vône nakvapkáte podľa odmerky do skúmavky. Začínate si miešať váš osobný parfém. Aké vzrušujúce! V druhom kole si musíte vybrať 5 „heart notes“ alebo stredné vône. „Heart notes“ predstavujú telo parfému a sú väčšinou mäkkšie, mali by zaokrúhľovať prvý vnem spodných vôní. Môj výber boli prevažne kvety ako klinček, gardénia, lipa, grenadier, magnólia a bambus. Po prikvapkaní ďalších prísad sa môj parfém sfarbí do tmavo-žlta. Priebežný efekt je v tomto štádiu prekvapivo zodpovedajúci mojim ideálnym predstavám o parféme. Nasleduje krátke vyvetranie na čerstvom vzduchu, aby sa naše čuchové vnemy trochu neutralizovali. Po piatich minútach sme pripravení náš parfumeristický pokus zavŕšiť pridaním vrchných vôní alebo tzv. „peak notes“. Tieto prevažne čerstvé vône sú tie, ktoré cítite hneď na začiatku po streknutí. I keď vyprchajú veľmi rýchlo, práve tieto sú najdôležitejšie pri predaji parfémov. U mňa zabodoval grapefruit, bergamot, zelený čaj, čierne ríbezle a na odľahčenie levanduľa. Miešať vône len podľa osobného gusta však nie je spôsob, ako by ste vytvorili osobnú na mieru ušitú novú vôňu. Parfumisti presne vedia, ktoré vône možno miešať navzájom, ktoré sa navzájom bijú a ktoré sa naopak vhodne dopĺňajú. Niektoré spodné vône môžu byť na prvý vnem veľmi nepríjemné, no správnym výberom stredných vôní sa ich prvotný zápach vhodne potlačí a nechá vyznieť ich neskorším príjemným arómam. Vnem vrchných vôní je podmienený smerovaním spodných a stredných vôní. Čiže ak sa vám individuálne páči vôňa manga, nemusí to vždy byť tá najlepšia voľba vašej vrchnej vône, ak ste si v spodnej vôni určili ako dominantné napríklad drevnaté vône. Môj parfém, ktorému som dala názov Mystery, je veľmi silný a pôsobí skôr ako večerná, ťažšia vôňa.

Francúzska riviéra, Monako, Parfuméria Galimard
Francúzska riviéra, Monako, Parfuméria Galimard 
Kristína Gírethová

Kristína Gírethová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Policy Advisor - Aviation Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu