Vietnamská tradícia-vodné bábky

Autor: Kristína Gírethová | 11.2.2014 o 17:54 | (upravené 11.2.2014 o 18:01) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  541x

Vietnam sa nám väčšinou asociuje s vietnamskou vojnou, v ktorej sa USA vojensky angažovali intenzívnou podporou juhovietnamskej armády proti severovietnamskému komunistickému štátu. Pred očami sa nám vynárajú vojaci predierajúci sa zelenou džungľou, potiaci sa v horúcich trópoch alebo tiež premokajúci v neutíchajúcom monzúnovom daždi. Ak však navštívite Vietnam osobne, urobí na vás úplne iný dojem. Cestou autobusom z letiska na hotel vidíte široké zelené polia a v nich sa hmýriacich drobných pracovitých Vietnamcov s typickými slamenými špicatými klobúkmi na hlavách.

Poľnohospodárstvo je hlavným ťahúnom vietnamskej ekonomiky. Vhodné klimatické podmienky dovoľujú za sezónu dopestovať až tri úrody ryže aj kávy. Ryža je zároveň dominantnou zložkou miestnych stravovacích návykov. Na najrozličnejšie spôsoby sa tu holými rukami šúľa na provizórnych stolíkoch priamo na uliciach. Na hygienu tu nikto extra nedbá. Ulice sú začmudené od tisíciek mopedov, na ktorých sa vozia vietnamské rodiny v tých najodvážnejších kombináciách – s malými deťmi v strede alebo len tak na kolene bez prilby, sediac chrbtom alebo bokom k šoférovi, väčšinou však s ochranným rúškom cez ústa.

Najväčšími mestami Vietnamu sú hlavné mesto Hanoi (bývalý Severný Vietnam) a  Ho Chi Minh alebo Saigon (bývalý Južný Vietnam). Hanoi ako súčasť námorných tratí starovekej a stredovekej Hodvábnej cesty je rajom pre nakupovanie hodvábu. Obrovské množstvo obchodov s prekrásnymi hodvábnymi županmi, šatkami s tými najexotickejšími tradičnými aziatskými vzormi, elegantnými šatami pre dámy, ale aj kravatami pre pánov sa za doslova smiešne ceny núkajú zvedavým turistom. Kvalita je prekvapivá, na oko ľahučké župany vás zahrejú aj v treskúcej zime nášho podnebného pásma.

Jednou z najtypickejších turistických atrakcií Vietnamu je vodné bábkové divadlo Thang Long v Hanoi. Voda je pre Vietnamcov súčasťou života. Pestovanie ryže je založené na mokrých pláňach, na ktorých vietnamskí farmári kombinujú pestovanie plodín s rybárčením.

Na myšlienke vody je postavená idea divadla Thang Long, kde namiesto javiskových dosiek máte malú vodnú nádrž, na hladine ktorej sa pohybujú drobné postavičky znázorňujúce podľa tradičných vietnamskych legiend národných hrdinov, bežných roľníkov, či zvieracie charaktery. Bábky sú vyrobené z ľahkého lakovaného dreva a celý príbeh odkomunikujú bez slov čisto symbolickými gestami. Mnohé dokážu napríklad vyfukovať dym alebo hádzať gule. Ovládané sú spoza hlavnej kulisy, kde polonamočení do vody trénovaní bábkoherci narábajú svojími postavičkami podvodným systémom ovládacích palíc a ťahacích motúzov. Vzniká efekt, že bábky sa po vode pohybujú samé. Voda so všetkými svojími efektmi odrazu svetla, špliechania, padajúcich dažďových kvapiek dodáva celému roztomilému dianiu na živosti. Celkové vzrušenie a nadšenie stupňujú ohňové efekty. Rôzne ľudové príbehy z vietnamskej histórie a humorné úkazy z dedinského života sú sprevádzané živým orchestrom zloženým z bambusových fláut, xylofónov, bubnov a gongov.  

Byť vodným bábkohercom nie je žiadna amatérska zábavka. Vyučenie sa za vodného bábkoherca, pokiaľ sa adept stane členom profesionálneho bábkohereckého zboru, trvá až šesť rokov trénovania v javiskovej práci, pohybe, herectve a spievaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?