Vianoce v New Yorku? Oh, yeah!

Autor: Kristína Gírethová | 27.12.2013 o 20:45 | (upravené 28.12.2013 o 11:08) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  1319x

Hlavnou vianočnou atrakciou New Yorku je vianočný stromček na Rockefeller Place. Vlastne je to skôr riadny strom, než stromček. Najkrajší vianočný strom, aký som kedy videla. Je prekrásne pestrofarebný. Husto posiate svetielka všetkých možných veselých farebných odtieňov vytvárajú dokopy ten pravý potešujúci efekt pre oči. Chladným a ponurým zimným dňom vdýchavajú kúsok tepla, prívetivosti a nádeje. Svojím silným kúzlom vás prinútia uveriť na vianočnú rozprávku. A to je presne to, čo na Vianoce chcem. Na pár vzácnych chvíľ uveriť na čaro Vianoc a precítiť čarovnú vianočnú atmosféru.

 Kristina Girethova

New York je ako cirkus svet. Metropola, ktorá sa nikdy nezastaví. Cítite pulz tohto mesta a nachvíľu máte chuť stať sa jeho súčasťou, nasávať z jeho dynamiky a preniesť ju do svojho života. Dnes ráno vychádzam z hotela na 51st Street a prvé, čo uvidím, sú pred Radio City Music Hall na ceste stojace tri živé ťavy, ako dostávajú rannú sprchu, pravdepodobne budú súčasťou nejakého predstavenia vovnútri. Neviete si predstaviť, aké masy ľudí sa tu preháňajú ulicami. Normálne mám strach, či sa ostrov Manhattan pod váhou všetkých tých davov neprepadne pod morskú hladinu. Neustále húkanie policajných sirén, piskot ľudí vytvárajúcich kulisy živým televíznym prenosom, tisícky žltých taxíkov, porozhadzované odpadky, všade blikajúce nadrozmerné billboardy. Spať tu dokážem len so štupľami v ušiach.

Vlastne až vďaka Amerike som pochopila, prečo sa tak rozmohli fast foodové samoobslužné reštaurácie či kaviarne. Najprv som si myslela, že to má byť nová móda. Ale nikdy som jej nevedela prísť na chuť. Čo je lepšie na tom, že musím stáť v šóre a na tácke si k stolu odniesť objednané jedlo či nápoj. Pre mňa je pohodlnejšie, keď príde čašník ku mne. Lenže v Amerike je čašník vlastne luxus. Lebo v Amerike je sprepitné povinné. 10, 15 až 20%. Za servis sa tu draho platí a tak sa chodenie po uliciach s „take away“ kávami stalo už súčasťou americkej kultúry. V klasických reštauráciách s obsluhou je vám naproti tomu pridelený čašník , ktorý sa vám počas celého večera venuje, vysvetlí vám obsah jedálneho lístka, do detailu opíše postup prípravy vami vybraných jedál, fundovane podá výklad k jednotlivým vínam na vínnej karte. No prosím nepredstavujte si suchú prednášku alebo stručné odpovedanie na vaše otázky. Títo ľudia vedia, že čím viac sa položia do svojej role, tým viac zarobia. Ich váš záujem nadmieru teší, lebo vedia, že za ich čas dostanú zaplatené. Keď si spomeniem na nášho včerajšieho hlavného čašníka Franka a spôsob ako stál, ako gestikuloval, artikuloval, to ako sa nás snažil svojimi vedomosťami ohúriť bolo vskutku pôsobivé. Hotové herecké predstavenie. V Amerike máte šancu uspieť, len keď sa viete predať. A tak sa všetci Američania tak trošku predávajú: „Hi darling, how are you? How is your day? I love your dress!“ Predstierajú záujem o vás, či ste dobre naladený a či sa vám všetko páčilo. Tiež už asi súčasť amerického koloritu.

Istým únikom pred vonkajšou trmou-vrmou sú kultúrne oázy MET (The Metropolitan Museum of Art) a MoMA (The Museum of Modern Art). Čo milujem na umení je, že vám otvára fantáziu. Núkaja sa vám rôzne interpretácie toho, čo vidíte. Obrazy zachytávajú viac, než len niečiu podobizeň. Tváre vyžarujú životnú skúsenosť, krajinky majú náboj. Zastavujete sa pred obrazmi, ktoré vás oslovia a nachádzate v nich skryté odkazy, posolstvá, ktoré majú vyjadrovať. A v tých odkazoch nájdete samých seba. Lebo všetky tie sochy, súsošia, maľby či fotografie vystihujú istý životný moment. A ten sa vo vás odzrkadlí a kultúrne vás naplní, duchovne vás spojí s autorom. Originály Rubensa, Rembrandta, Caravaggia, Botticelliho, Goyu, Raphaela, Titiana, Moneta, Degasa, Renoira, Van Gogha, Picassa, Modiglianiho, Magritta, Fridy Kahlo, Andyho Warhola a mnohých ďalších spolu s vôňou farieb šíriacou sa z plátien vás vtiahnu do svojho vlastného deja natoľko, že zabudnete na všetko ostatné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?